Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Chov Zákeřnic (Platymeris biguttata)

Chov Zákeřnic (Platymeris biguttata)

Tyto v dospělosti asi 4 cm velké ploštice  mají svůj domov v Africe. Jsou to neskutečně odvážní a oddaní lovci. Jejich žravost a odhodlanost lovit se dá přirovnat k kudlankám. Co se týká potravy nepohrdnou ani stejně velkým hmyzem někdy dokonce větším jako jsou sami.
 
Pokud mají nedostatek potravy není u nich žádnou zvláštností  kanibalismus proto je důležité  v insektáriu kde je chováte mít dostatek místa. Já jsem je choval v insektáriu o rozměrech 40cm x 40cm x 40cm. Dno insektária bylo zasypané lehkou hlínou smíchanou s rašelinou a s říčním pískem do kterého jsem přimíchal  trochou suchého bukového listí. V tak velkém prostoru jsem měl 20ks zákeřnic. Další co je pro Zákeřnice (Platymeris biguttata) důležité jsou úkryty . Vzhledem k tomu že ve volné přírodě žijou jako většina ploštic skrytě dal jsem jim do insektária několik větších  kusů dobové kůry která je dobře členitá a poskytuje pro Zákeřnice (Platymeris biguttata) dostatek úkrytů. Všechny zákeřnice byly  v stejné velikosti  což zmenšovalo riziko toho že se mi navzájem mezi sebou požerou. Jako potrava jim složili cvrčci, kobylky, malí švábi,larvy moučných červů .... v létě  jsem jim nosil  kobylky  a nasmykaný hmyz z louky, v zimě  jsem v rybářství kupoval také larvy masařek, z kterých pěkně rostly. Larvy které nestihli sežrat se zakuklily a z těch se  pak  začaly líhnout mouchy,  které jim opět sloužily jako potrava. Tady je ale třeba si uvědomit že čerstvě vylíhlé mouchy jim moc výživy nedají, jsou úplně prázdné.  Každý 5. den jsem kůru a sklo insektária trošku rosil  vodou, a do jednoho rohu insektária v kterém byla mylá houbička jsem nalil vody trošku více. Nemají rády moc vlhko, potřebují spíše teplo a sucho.

Zákeřnice (Platymeris biguttata)
                                                                                                                                                                                                                                   Zákeřnice (Platymeris biguttata)

Zákeřnice (Platymeris biguttata)

                                                                                                                          Zákeřnice (Platymeris biguttata)

Zákeřnice (Platymeris biguttata)

                                                                                                                             Zákeřnice (Platymeris biguttata)

Zákeřnice (Platymeris biguttata) ani jiné Zákeřnice nemají žádná kusadla třeba jako střevlíci, roháči  nebo tesaříci, za to maji ostrý sosák ohnutý směrem pod tělo, kterým se do kořisti  v  krátkém okamžiku dokážou  zabodnout do své kořisti nebo také třeba
do prstu ja se to stalo i  mi, bodnutím vypouští do rány ať už na obranu nebo na lov jedovatý toxín který dokáže nepříjemně a dlouho bolet a částečně pyralizovat na určitý čas třeba i  část ruky.
  
Zákeřnice (Platymeris biguttata) prochází proměnou nedokonalou, tozn. vajíčko nymfa (podobá se už dospělci ale pořád je menší a roste),imago (dospělec) tak stejně jako cvrčci,švábi, kudlanky, jepice, pakobilky, strašilky, škvoři... né jako motýli, brouci, blanokřídlí, dvoukřídlí hmyz kteří procházejí proměnou dokonalou, tozn. vajíčko, larva, kukla, imago, tento proces přeměny může trvat u některýchbrouků i několik let.
   
Samce od samičky jsem nikdy nerozeznal, proto jsem koupil víc kusů aby se zvedla pravděpodobnost  že se mi v dospělosti budou rozmnožovat. Tehdy jsem ještě nevěděl že jsou schopné  ,,Partenogeneze ,, což  znamená že samičky se dokážou rozmnožovat bez toho že by k oplodnění potřebovali samce.  Jen nevím jestli se   po vilíhnutí rodí  samičky (thelytokie) nebo samci (arrhenotokie). Nikdy jsem je neviděl při páření  ale co je důležité tak že se množily. Samička snáší nepatrně viditelná malá vajíčka tak kolem milimetru, které dokonale  splývají s okolím, a tak je někdy obtížné je najít a přesbírat je nejlépe do maličké krabičky, já jsem používal výtěrky na rybky 20cm x 15cm x 15cm,  v kterých  jsem je  krmil octomilkami, chvostoskoky, malými cvrčky a když už byly trošku větší tak moučnými  červy.Tady bych upozornil že vzhledem k velikosti čestvě vylíhnutých zákeřnic jsem na přikrývání používal buničinu kterou  neprolezly, jinak je budete mít po celém bytě.



                                                                                 Zákeřnice (Platymeris biguttata)

Křídla zákeřnicím narostly až po posledním 4 nebo 5 svleku, jinak byly nymfy bez nich  a snažily se místo létání  skákat. Měl jsem tři formy
Zákeřnice (Platymeris biguttata) s bílími tečkami, s červenými tečkami a s oranžovými tečkami na krovkách.

Zákeřnice (Platymeris biguttata)

                                                                                
Zákeřnice (Platymeris biguttata)

Zákeřnice (Platymeris biguttata)

                                                                                
Zákeřnice (Platymeris biguttata)

Zákeřnice (Platymeris biguttata)

                                                                                
Zákeřnice (Platymeris biguttata)

Důležité upozornění! To že zákeřnice nemají kusadla neznamená že nám nemůžou ublížit. Jejich sosák kterým dokážou pohybovat obratně do stran vám dokáže při bodnutí způsobit obrovskou bolest. Při bodnutí vypustí zákeřnice do místa bodnutí
spolu s trávicími šťávami
toxické látky kterou usmrcuje svou kořist. Dávejte pozor obzvlášť na oči, při pocitu nebezpečí dokáže zákeřnice své toxiny také vystřikovat z sosáku a zadečku a to s úcty hodnou přesností na vzdálenost až 40 cm! Později  byly  ty moje vyloženě apatické  a nechaly s sebou  manipulovat. Horší to bylo s  mladými  nebo čerstvě dospělými jedinci, u nich se agrese projevola mnohem víc.

                                   


                                                                                                  
Silvestr Szabó © 2009













přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)

14.2.2010 23:28
atriplex
Rozlišení pohlaví
Pohlaví lze rozeznat jen u dospělých jedinců. Rozdíly jsou patrné při pohledu na řitní otvor. Nedokážu zde popsat rozdíl, ale pokud se srovnají dospělci mezi sebou, je rozdíl patrný. Co se týče páření, tak já jsem viděl páření jen jednou a to v noci. Akt byl velmi rychlý (několi sekund). Co se týče líhnutí mláďat, tak to jsem nikdy neřešil, vajíčka jsem nechával volně v teráriu. Narozené nymfy se přiživují na kořisti dospělců, takže není potřeba speciální krmení.
reagovat
1


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005